- Žiacka konferencia
- Partnerská škola ZŠ Komenského, Odry, Česká republika
- Európsky deň jazykov
- Ukážte sa v dobrom svetle - program SE, a.s.
- Deň srdca
- Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice
- Deň narcisov
- Čitateľská gramotnosť
- Finančná gramotnosť
- Červené stužky
- Európsky týždeň športu
- Deň Európy
- V základnej škole úspešnejší II.
- Na slovíčko, pán/pani...!
- Recyklohry
- Národný projekt Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II.
- Let´s Celebrate Europe
- O2 Športová akadémia Mateja Tótha
- KlimaTyzuj sa!
Čitateľská gramotnosť
Školský rok 2024/2025
Čitateľský maratón
Mesiac október je aj mesiacom školských knižníc a tak sme v klube uskutočnili akciu zameranú na podporu čítania. Klubári čítali knihu od autorky Sibyly Mislovičovej - Tešíš sa do školy? alebo Otázky, ktoré neznášam. Každé popoludnie sme si prečítali niekoľko krátkych príbehov. Niektorí klubári nemali s čítaním takmer žiadne problémy a čítali s radosťou. Iní, aj keď mali pri čítaní pochybnosti, tak sme sa ich snažili v tom podporiť a nakoniec sa nám podarilo spoločnými silami prečítať celú knihu. Veríme, že aj takými akciami prispejeme k tomu, aby si deti budovali pozitívny vzťah ku knihám a k čítaniu.
Záložka do knihy spája školy
Naša škola sa tento rok opäť zapojila do česko-slovenského projektu - Záložka do knihy spája školy. Je to už 15. ročník, kedy si slovenské a české školy vzájomné vymieňajú záložky. Do projektu sa zapojili žiaci 1. - 4. ročníka, ktorí vyrábali záložky pre českých žiakov zo Žďáru nad Sázavou. Tohtoročná téma bola: Od veľryby po mravca - inšpirujúci sa svet zvierat. Tvorenie sa im veľmi páčilo a tešia sa na záložky od českých kamarátov.
Školský rok 2023/2024
Marec – mesiac kníh
Rébusy, jazykové hlavolamy, logické hádanky
Marec – mesiac kníh je i v tomto roku v našej škole obdobím plným zábavy. Ako súčasť pripomenutia si tohto výnimočného obdobia sme usporiadali súťaž, ktorá nás zaviedla do sveta rébusov a hlavolamov. Naši žiaci sa nezľakli výzvy a odvážili sa hľadať riešenia hádaniek a hlavolamov skrytých v tajnej obálke na dverách každej triedy. Do súťaže sa zapojili žiaci všetkých tried. Pri riešení boli rýchli, presní, schopní logického myslenia. Každý zapojený žiak ukázal svoje schopnosti, odhodlanie, no najmä zápal pre hru a zdravú ľudskú súťaživosť.
Víťazmi súťaže boli žiaci II. a VI. triedy. Ako odmena za ich snahu a šikovnosť im bol pripravený čerstvý ovocný pohár so šľahačkou. Ďakujeme všetkým za účasť a víťazom gratulujeme!
Čítame pre radosť
V rámci 2. etapy projektu Čítame pre radosť, ktorého cieľom je posilnenie pozitívneho vzťahu ku knihám a čítaniu a budovanie triednych knižníc sme od MŠVVaM SR získali finančnú podporu vo výške 1 000 eur na nákup kníh. Z uvedených prostriedkov sme do školskej knižnice zakúpili 107 kusov kníh pre deti a mládež. Veríme, že dobudovaním triednych knižníc na I. stupni v našej škole a sprístupnením kníh formou výpožičiek podporíme u žiakov záujem o čítanie a aj vďaka umeleckému zážitku z nich zlepšíme úroveň čitateľskej gramotnosti.
Deň (ľudovej) rozprávky
Každoročne sa 16. marca oslavuje na Slovensku Deň ľudovej rozprávky. Pripomíname si tak výročie narodenia Pavla Dobšinského – známeho slovenského zberateľa rozprávok. Pri tejto príležitosti žiaci 4. ročníka s pani učiteľkou Ľ. Fruňovou využili ponuku detskej digitálnej knižnice Kubo a čítali si rozprávky spoločne. Čítanie príbehov z digitálnej knižnice žiakov tak zaujalo, že sa začítali aj do príbehov O psíčkovi a mačičke (Karel Čapek) a o Analfabete Negramotnej (Ján Uličiansky). Výsledkom ich nadšenia boli vlastnoručne vyrobené knihy o psíčkovi a mačičke.
Kniha – priateľ človeka
Kniha je priateľom každého, kto ju číta s otvoreným srdcom a mysľou. Je pre nás nekonečným zdroj poznania, dobrodružstva a priateľstva. Aby sme túto myšlienku priblížili aj najmladším žiakom našej školy, pozvali sme ich dňa 20. 3. 2024 do školskej knižnice na stretnutie s hlavnými postavami knižky Opice z našej police od spisovateľky Kristy Bendovej. Najviac sa im zapáčila opica Fricko, ktorú sa pokúsili oživiť metódou výroby pohyblivej papierovej hračky. Príjemné marcové popoludnie strávené v školskej knižnici prispelo aj v tomto prípade k posilneniu pozitívneho vzťahu našich žiakov ku knihám a ich k čítaniu. (Z. Horniaková)
Starší čítajú mladším
Keďže v každej knihe čaká poklad múdrosti, nech starší žiaci čítaním otvárajú cestu pre maličkých objaviteľov.
Dňa 27. 3. 2024 privítali žiaci piateho ročníka svojich kamarátov a kamarátky z miestnej materskej školy, aby im v rámci aktivity Starší čítajú mladším sprítomnili príbehy Macka Uška formou dramatizovaného čítania. Piataci si rozdelili roly, spracovali prozaický text do dramatickej podoby a aplikovali vedomosti o prozodických vlastnostiach reči do praktických zručnosti pri nácviku čítania. V úvode zaspievali malým poslucháčom známu pieseň z rozprávky o Mackovi Uškovi a následne prečítali niekoľko poučných príbehov zo života Uška a jeho kamarátov zajačika, prasiatka, žabky, psíka Bročka.
Predškoláci si z aktivity odniesli nielen príjemný umelecký zážitok, ale zároveň nás presvedčili o tom, že vedia aktívne počúvať a majú pozitívny vzťah ku knihám. Ako malú odmenu si odniesli maľovanku – obrázok hlavnej postavy – Macka Uška. (Z. Horniaková)
ŠKD – návšteva knižnice
Marec sa označuje ako mesiac knihy a pri tejto príležitosti sme sa s deťmi z ŠKD rozhodli utorok 19. 3. 2024 navštíviť knižnicu. Pani knihovníčka Katarína Pastieriková si pre deti prichystala pestrý program. Deti lúštili rôzne hlavolamy, precvičovali jazýček pomocou jazykolamov a nakoniec si vypočuli rozprávku o Jankovi a Marienke. Nezostali sme však len pri počúvaní a niektoré deti dostali možnosť sa na malú chvíľu stať hercami a sami si túto rozprávku zahrali. Hereckých úloh sa zhostili naozaj skvele a celé popoludnie a predstavenie sme si užili. Nakoniec si každé dieťa odnieslo aj sladkú odmenu.
Adventné čítanie pri kozube
„Deti sú živá správa, ktorú pošleme do časov, ktoré neuvidíme.“ (JFK)
Obdobie adventu sa spája s čakaním. Dospelí čakajú na čarovný moment pokoja, ticha, vzájomného porozumenia a lásky, deti očakávajú príchod Ježiška, ktorý ich obdaruje darčekmi a ľudia majú v tomto čase k sebe akosi bližšie.
V predvianočnom období sme žiakom našej školy spríjemňovali nielen čakanie na Vianoce, ale formovali sme ich emocionálne a morálne čítaním krátkych zimných príbehov počas prestávok. Do adventného čítania sa zapojili viacerí učitelia Mgr. K. Šteiner (Bacily na cestách), PaedDr. I. Plachá (O kráse pod povrchom), Mgr. E. Mendelová (Ľadová víla), Ing. O. Kaňová (Ako macko nemohol zaspať), KIKSO (Vodník Viliam a Vianoce), Mgr. Z. Horniaková (Mráz).
Čítaním pri kozube sa prihovárali najmä žiakom prvého stupňa, u ktorých bola čitateľská aktivita organizovaná školskou knižnicou prijatá s pozitívnym ohlasom. I vďaka nej sa potvrdilo, že je dôležité dávať knihy všetkým a rozprávky najmä deťom, pretože ich čaro spočíva v tom, že dokážu v dieťati vychovať ľudskosť, naučiť ich zvláštnej schopnosti trápiť sa pre cudzie nešťastie, tešiť sa z radosti iných či prežívať cudzí osud ako svoj.
Otvor knihu a nechaj ju rozprávať!
Živá kniha Helena Kmeťová
Školská knižnica v predvianočnom čase využila inovatívnu metódu živej knižnice a sprostredkovala žiakom deviateho ročníka stretnutie so živou knihou – p. Helenou Kmeťovou.
Živá knižnica je metóda, ktorá ponúka žiakom možnosť osobne sa rozprávať s cudzím človekom, ktorý prináša svoj životný príbeh a ozvláštňuje svojou prítomnosťou a rečníckym talentom umelecký zážitok. Živá, otvorená kniha Helena Kmeťová dlhé roky pôsobila ako vychovávateľka v miestnej škole, viedla divadelný krúžok a do pamätí občanov Bystričian sa zapísala ako niekoľkoročná kronikárka, ktorá zriadila pamätnú izbu. Ako osoba, ktorá svojou dlhoročnou činnosťou obohacovala a inšpirovala miestnu komunitu, bola ocenená Bystričianskym štvorlístkom.
Pri stretnutí so žiakmi sa vo svojom rozprávaní tematicky zamerala na zvyky, tradície (najmä predvianočné, vianočné) a ich miesto v živote dvoch generácií – generácie X (zastúpenej p. Kmeťovou) a generácie Z (reprezentovanej žiakmi školy). Jedinečné pri živých knihách je, že sa ich môžeme pýtať a nechať ich bezprostredne reagovať. Aj vďaka rozprávaniu a opisovaniu tradícií generácie X mohli žiaci prežiť emócie intenzívnejšie a zároveň nechali postoje svojich predkov preniknúť do svojho vedomia hlbšie. Autentickým zážitkom pre žiakov bola možnosť v závere stretnutia si zaspievať so živou knihou tradičnú pieseň.
Aj strašidlá sú kamoši
Strašidlá, bosorky či iné mátohy sa v mesiaci november vkrádajú do našich životov viac ako inokedy. Deti si pripravujú svetlonosov a chtiac-nechtiac prichádzajú do kontaktu so strašidelnými bytosťami v rozprávkach, filmových príbehoch či prostredníctvom rozprávaní dospelých.
Školská knižnica predstavila žiakom z ŠKD sériu kníh, vďaka ktorým sa strašidiel netreba báť. Pani knihovníčka im prečítala niekoľko láskavo-strašidelných príbehov, v ktorých sa zo strašidiel stali zábavní priatelia detí. Tie svoje veselé predstavy o strašidlách z vypočutých príbehov zhmotnili v podobe úprimných kresieb.
ŠKD Návšteva knižnice
Štvrtok (23.11. 2023) sme si s deťmi z ŠKD I. spríjemnili návštevou knižnice. V spolupráci s pani Katarínou Pastierikovou sme sa s detičkami porozprávali o predvianočnom adventnom období. Vypočuli sme si príbeh o Svätom Mikulášovi a prečítali sme si pár čarovných vianočných príbehov. Nakoniec nám deti prezradili čo by si priali od Ježiška a ako sa oni pripravujú na obdobie Vianoc. Každý si napokon odniesol sladkú odmenu aj sviatočnú omaľovánku. Ďakujeme pani Kataríne Pastierikovej za ochotu a príjemne strávené popoludnie.
Školský rok 2022/2023
Október je mesiac školských knižníc a preto sme s deťmi z ŠKD I. strávili jedno pekné štvrtkové popoludnie (20.10. 2022) v školskej knižnici. V spolupráci s pani Katarínou Pastierikovou sme si pre deti pripravili pestrý program a spoločne sme putovali príbehmi z rozprávky do rozprávky. Prerozprávali sme si príbehy o Popoluške, Jankovi a Marienke, Zlatej rybke a rozprávku Soľ nad zlato. Neostali sme len pri slovách ale z každej rozprávky si deti aj niečo vyskúšali. Ako Popoluška triedili hrach a fazuľu, vytvorili si vlastné perníkové chalúpky a tiež si skúšali chytať rybky. Zlatý klinec programu bol, že nám zahrali krátke divadelné predstavenie rozprávky Soľ nad zlato. Deti to všetko zvládli výborne a všetci sme si toto popoludnie veľmi užili.
Školský rok 2019/2020
V rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti a na podporu čítania s porozumením venujeme pozornosť aj mimočítankovej literatúre. V mesiaci október, pri príležitosti Medzinárodného mesiaca školských knižníc, sme sa so žiakmi 1.stupňa zamerali na čítanie rozprávok. Výstupom čítania bolo ich výtvarné stvárnenie. Najkrajšie výtvarné diela sme poslali do výtvarnej súťaže pod názvom „ Mesiac detskej tvorby.“
Záložka do knihy spája školy: List za listom – baví ma čítať
Do X. ročníka česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy: List za listom – baví ma čítať sme sa zapojili opätovne po dlhšej časovej prestávke. Na aktívnej tvorbe záložiek podporujúcej pozitívny vzťah k čítaniu kníh sa podieľali nielen žiaci prvého, ale i druhého stupňa.
U žiakov I. stupňa sme podporu čitateľskej gramotnosti a tvorbu záložiek prepojili s rozvíjaním finančnej gramotnosti, a tak niektorí žiaci vytvorili inšpirujúce záložky do knihy aj k Svetovému dňu sporenia a Medzinárodnému dňu eura (viď fotografia).
So žiakmi II. stupňa sme boli trochu náročnejší a pri tvorbe záložiek sme sa nechali inšpirovať učivom o výrokoch a 145. výročím narodenia spisovateľa J. G. Tajovského. Okrem tradičného spôsobu tvorenia záložiek kreslením či maľovaním motívov prečítaných kníh a následným vystrihovaním rôznych tvarov záložiek mali žiaci možnosť vyskúšať si aj prácu s prírodným materiálom (dyhou) a tvoriť záložky metódou prenosu tlače/fotografie na drevo. Zábavnou pre nich bola aj výroba rožných či magnetických záložiek. Všetky vyrobené záložky sme poštou poslali našej partnerskej škole, ktorou sa v tomto roku
stala Základní škola a Mateřská škola, Adolfice 170, z Jeseníka. S uvedenou školou sa veľmi dobre komunikovalo, a preto sme sa rozhodli poslať našim čitateľským kamarátom aj ročenkový časopis našej školy a CD vydané pri príležitosti 50. výročia školy. Naši partneri v čítaní a v tvorbe záložiek si tak mohli ľahšie a lepšie utvoriť obraz o nás, našej škole a celoročných školských aktivitách.
Starší čítajú mladším
Decembrové chvíle s literatúrou sme si opäť spríjemnili vzájomnou spoluprácou žiakov I. a II. stupňa. Na hodinách slovenského jazyka a literatúry si žiaci šiesteho ročníka pripravili dramatizované čítanie príbehu o odpadkovom fantómovi z pera spisovateľa Branislava Jóbusa (kniha Zberný dvor). Okrem nácviku čítania s využitím prozodických vlastností reči si šiestaci pre svojich menších spolužiakov pripravili aj sprievodné (nielen) čitateľské aktivity s environmentálnou témou. V úvodnej časti pomáhali žiaci druhého a tretieho ročníka nájsť stratený príbeh o odpadkovom fantómovi. Po jeho nájdení mali za úlohu zodpovedne vytriediť zmiešaný odpad do správnych odpadkových košov. Po výborne zvládnutej úlohe si za odmenu vypočuli príbeh o existencii odpadkového čuda a zároveň sa prizerali, ako sa priamo pred ich očami rodí odpadkový fantóm. Po dramatizovanom čítaní si starší žiaci pripravili pre svojich mladších kamarátov tzv. elektro-smerovku (vytvorená na spôsob osemsmerovky, zdroj: MUA Partizánske), v ktorej žiaci vyhľadávali ukryté slová z oblasti elektroopadu. Žiaci oboch stupňov boli veľmi šikovní. Starší žiaci si vyrobili vlastné rekvizity a mladší žiaci na vyučovaní pokračovali v téme príbehu s p. učiteľkou PaedDr. Ľubicou Fruňovou a Mgr. Klaudiou Lukáčovou. Precvičovali si mäkké a tvrdé spoluhlásky a výslovnosť cudzích slov. Keďže žiakov druhého ročníka samotný príbeh a existencia odpadkového fantóma zaujala, rozhodli sa nakresliť si vlastného odpadkového fantóma do svojich zošitov.