Let´s Celebrate Europe

Let´s Celebrate Europe - 70. výročie vzniku Európskeho parlamentu

Medzinárodná spolupráca základnej školy v Bystričanoch bude pokračovať aj v ďalšom období. V školských rokoch 2022/2023 a 2023/2024 sme partnerskou školou projektu Let´s Celebrate Europe, ktorého cieľom je pripomenúť a osláviť 70. výročie vzniku Európskeho parlamentu. Náplňou projektových aktivít je partnerská spolupráca s vybranou školou v Alsasku (Francúzsko), návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorého súčasťou bude spoločný koncert detí zo zúčastnených škôl na jeho pôde. Veľký detský spevácky zbor zaspieva 30. mája 2023 v európskom parlamente v Štrasburgu hymnu Európskej únie (L. van Beethoven Óda na radosť) a ďalšie skladby, ktoré budeme nacvičovať aj s našimi žiakmi.

Z každej členskej krajiny Európskej únie sa na projekte zúčastňuje iba jedna vybraná škola,  a túto výnimočnú príležitosť sme dostali vďaka našej predchádzajúcej úspešnej spolupráci s partnerskou školou v Poľskej republike.

Našou partnerskou školou vo Francúzsku je Marlenheim - Collège Grégoire de Tours.

Žiaci našej a francúzskej školy nadviazali kontakt, vymenilil si krátke informácie o sebe a svojich rodinách prostredníctvom videonahrávok a textov. Počas pobytu vo Francúzsku budú naši žiaci ubytovaní v rodinách žiakov z partnerskej školy.

Návšteva žiakov ZŠ s MŠ Bystričany v partnerskej škole v Marlenheime a s tým súvisiace aktivity v projekte Let´s Celebrate Europe sa uskutočnili 27. mája – 2. júna 2023. Do Francúzska vycestovalo 14 detí, ktorí našli na týždeň nový domov v rodinách svojich francúzskych kamarátov. Hlavným cieľom projektu pripraveného agentúrou Collectivitè Européenne d´Alsace a vyvrcholením takmer polročného úsilia všetkých zúčastnených škôl bola návšteva Európskeho parlamentu v Štrasburgu, kde bolo pre detských účastníkov pripravené zasadnutie a konferencia. Počas nej účastníkov pozdravili osobne i prostredníctvom videokonferencie predstavitelia Európskeho parlamentu, zástupcovia francúzskej i regionálnej vlády, pri-mátorka mesta Štrasburg. Pre deti bolo pripravené i hlasovanie, prostredníctvom vyjadrili názor na to, čomu by sa mala prioritne venovať v budúcnosti Európska únia ako celok. Deti mimoriadne zaujalo stretnu-tie s členom Európskej vesmírnej agentúry Matthiasom Maurerom, ktorý absolvoval pobyt na vesmírnej stanici ISS v roku 2022. Na záver veľký spevácky zbor zložený z detí zaspieval v sprievode symfonického orchestra štyri skladby, ktoré vopred nacvičili: W. A. Mozart – Canon (pozdravy v 24 jazykoch členov EÚ), G. di Giusto – Vers le futur, K. Jenkins – Adiemus, L. van Beethoven – Óda na radosť. Na nádvorí Európskeho parlamentu zatancovali flashmob, krátke tanečné vystúpenie na motívy Ódy na radosť. Ďalšie dni strávili deti spoznávaním miesta pobytu, partnerskej školy a mesta Štrasburg. Projekt bude pokračovať v budúcom roku (jún 2024) návštevou detí z francúzskej partnerskej školy na Slovensku. (I. Plachá)