Navigácia

Školský klub detí

I. oddelenie ŠKD

V I. oddelení školského klubu detí je zapísaných 25 žiakov z 1. a 2. triedy, vedúcou je Bc. Erika Šoltésová. Činnosť klubu zahŕňa relaxačné a odychové aktivity, prípravu na vyučovanie, športovanie na ihrisku aj v telocvični, vychádzky do okolia školy. Pravidelne sa v klube usporadúvajú rôzne vedomostné a zábavné súťaže, besedy a iné aktivity na posilnenie vzdelávania a výchovy.

Február a marec v ŠKD I.

Vo februári sme sa venovali nielen prírode, jej ochrane a krásam, rozprávali sme si aj o dôležitosti rodiny. Pri tejto príležitosti si deti tvorili vlastné rodostromy. Aké úžasné je mať priateľa deti vedia. Porozprávali sa o tých svojich kamarátoch a zároveň im pripravili a vymodelovali darčeky, ktorými ich obdarovali. Súťažili sme, kvízovali, športovali a aj spoznávali rôzne veci len pomocou hmatu, či čuchu, alebo zvuku, pookriali pri voňavom hrejivom čajíku. V marci majú sviatok aj všetky ženy. Deti som podarilo vytvoriť pre pani učiteľky, upratovačky a kuchárky v našej základnej škole krásne kvetinové obrázky a pozdravy a ešte im poďakovali aj spevom a básňou. Fašiangové obdobie je veselé a také boli aj postavičky klaunov – pestrofarebné, hravé a pojašené. Presne také si deti vykúzlili svojimi rúčkami. Vystavili sme si ich aj vo vestibule školy. Marec je venovaný aj knihám, a tak sme sa oboznámili s tým aké sú knižky rôznorodé a preto také zaujímavé a pútavé. Pri čítaní pútavých príbehov z vybraných kníh, deti so záujmom počúvali. No a privítali sme medzi nami zaujímavú návštevu z radov policajného zboru,. Deti kládli množstvo otázok a dozvedeli tak o tejto veľmi náročnej profesii. Ako poznáme dopravné značky sme si vyskúšali pri malom kvíze a hre a zorganizovali sme si aj klubkársky autosalón. Všetky modely áut boli úžasné a ich majitelia ocenení. Stihli sme si ešte pohovoriť o nadchádzajúcich sviatkoch Veľkej noci o ich symbolike a tradíciách, pričom sme sa chystali na výrobu veľkonočných krašlíc. Plány nám však prekazili obavy so šíriaceho sa ochorenia nazvaného  COVID-19. Vyučovanie v školách sa prerušilo a tým aj činnosť v školskom klube. Netušili sme koľko kreativity nám táto nová situácia prinesie.

Tvorivo-zábavný január v ŠKD I.

Januárové počasie bez snehu nám v ŠKD I. trošku prekazilo plány na korčuľovanie, stavanie snehuliakov a iných postavičiek zo snehu a iné zábavné činnosti spojené s nádielkou snehu. To nám však nebránilo v tom, aby sme objavovali prírodu. Pohovorili sme si o ochrane zvieratiek a prírody, o živote rôznych druhov vtáctva v čase, keď si ťažšie hľadajú potravu. Deti následne namaľovali a vystrihli prekrásne sovičky, ktoré nám skrášľujú priestory našej triedy. Vyrobili sme si (aj s pomocou pána školníka) vlastnú búdku pre vtáčiky. Pestrofarebné spevavé vtáctvo podľa vlastnej predstavy, je už dielom samotných detí. Blížiace sa karnevalové podujatie bolo inšpiráciou, aby sme si vytvorili vlastné, fantastické karnevalové škrabošky. Keďže sme museli obmedziť zimné snehové jašenie, nahradili sme ho tancovaním, cvičením ako v priestoroch nášho klubu, tak aj športovaním na školskom dvore. V našich plánoch bola aj téma o rodine a priateľstve. Je dôležité, aby si deti uvedomovali dôležitosť rodinných väzieb, vzájomnej úcty ku každému členovi rodiny. Tvorba „rodostromu“ pomohola deťom, pochopiť toto prepojenie. A zrazu nám z ničoho nič nasnežilo. Čo všetko sa dá robiť na snehu? Okrem riadnej guľovačky, stavania snehuliačikov a rôznych tvorov :)  , sa nám podarilo zahrať si na zasneženej ploche aj futbalový mini zápas. A to už boli posledné dni mesiaca január, čo znamená aj polročné vysvedčenie. Preto sme si v tento deň trošku pomaškrtili a zabavili sme sa pred polročnými prázdninami. Fotky máme ako dôkazový materiál :)

 

Zimný december s nádychom Vianoc 

V decembri nás príjemne prekvapilo prvé sneženie. To sme počas pobytu na čerstvom vzduchu náležite využili na radovánky s guľovačkou a stavaním snehuliakov a iných postavičiek. V tomto duchu sme si vytvorili nástennú tabuľu vo vestibule školy s námetom zasneženej krajiny. Spoločne sme si čítali adventné príbehy a medzitým sme si samozrejme pochutili na mikulášskych dobrotkách. Tie si bolo potrebné nájsť za pomoci spolužiakov z klubu. To však nebola jediná Mikulášska nádielka. S bývalou pani vychovávateľkou Katarínkou Pastierikovou sme boli pozvaní do miestnych potravín Coop Jednota, Dozvedeli sme sa totiž, že tam zavíta Mikuláš a tak sme si pre neho pripravili veselé piesne ako poďakovanie sladké maškrtky, ktorými deti obdaroval.
Pohybové hry sú príjemným spestrením a aj preto nás napríklad taký stoličkový tanec veľmi pobavil v čase, keď nám nepriaznivé počasie bránilo ísť sa vybehať na školský dvor.
Nezabudli sme ani na vianočnú výzdobu nášho klubu a vytvorili  sme taktiež  výrobky z prírodných materiálov.
Predvianočný čas sa nemôže zaobísť bez návštevy školskej knižnice. V nej nám naše milé pani učiteľky čítali pútavé príbehy z prekrásnych knižiek a dozvedeli sme sa od nich mnoho zaujímavého.
Posledné predsviatočné dni sme si pomaškrtili na vlastnoručne vyrobených nepečených dobrotkách. K Vianociam patria aj vianočné pozdravy a tie si deti s veľkou trpezlivosťou vyzdobovali a vyfarbovali, aby ich potom mohli podarovať svojim rodičom.

V posledný školský deň v roku 2019 deti objavili pod klubkárskym vianočným stromčekom rôzne darčeky - hračky, ktoré hneď riadne otestovali. A prázdniny sa mohli začať. Všetky naše zážitky sú zdokumentované na fotografiách.

 

Pestrý november v ŠKD I.

Jesenný november 2019 sme začali čítaním známych rozprávok, ktoré potom deti formou vlastnoručne vyrobených bábkových postavičiek, aj samé v bábkovom predstavení zahrali. Ďalej sa deti okrem dôležitých poznatkov o našej platobnej mene poučili aj o tom, ako sa správať pri nakupovaní v obchodoch. Prakticky sme si tieto poznatky vyskúšali pri nakupovaní v miestnej predajni COOP Jednota. To, aké je byť predávajúcim ale aj kupujúcim, deti potom predviedli pri hre na vlastný obchod. Druhý novembrový týždeň sme si pohovorili o obľúbených knižkách a o tom "Ako vzniká taká kniha". Zároveň deti objavovali svoje spisovateľské či ilustračné zručnosti pri vytváraní svojich malých knižných príbehov. Kultúrny mesiac pokračoval sledovaním animovaného filmu v  improvizovanom kine v priestoroch našej ZŠ. Počas vychádzok a hier v okolí školy sme sa venovali i pozorovaniu zmien v jesennej prírode a zberom listov a šišiek zo stromov, ktoré sme neskôr použili na tvorbu zimnej predvianočnej výzdoby. Zaujímavým koncertom, v ktorom sme videli akí šikovní sú muzikanti aj z nášho Klubkáčika sme si spestrili naše kultúrno-hudobné povedomie. Hudobné nástroje sú veľmi zaujímavé a rôznorodé. A tak sme si o mnohých prečítali a pohovorili a potom ich deti výtvarnou formou preniesli aj na výkresy. Cely tvorivý novembrový kultúrny mesiac sme v našom ŠKD 1.  preniesli aj na nástennú tabuľu vo vestibule školy. Počas celého mesiaca sme čas vypĺňali aj športovaním a hraním sa na školskom dvore alebo v priestoroch školského klubu. O mnohých aktivitách máme aj fotografické dôkazy :)

 

Z činnosti I. oddelenia ŠKD v októbri 2019

Mesiac október bol pre nás v ŠKD 1. pestrý nielen farebnosťou okolitej prírody, ale aj rôznymi aktivitami a činnosťami. Október sme začali rozhovormi o našich starých a prastarých rodičoch, ktorým sme v rámci Mesiaca úcty k starším, vyrobili drobné pozdravy s osobným vyznaním a poďakovaním. Výtvarnou a básnickou tvorbou sme prispeli aj ku Dňu eura. No a čo bolo možné objaviť pri prechádzkach októbrovou prírodou, deti preniesli prostredníctvom svojich šikovných rúk na výkresy. Táto tvorba spestrila priestory vestibulu našej Základnej školy (viď foto).

Jeseň priniesla aj mnoho zdravého a chutného pre nás všetkých. Z rôznych druhov prineseného ovocia sme si pripravili ovocný šalát a zároveň sme si povedali mnoho poučného o zdravej výžive a zdravom životnom štýle (viď foto).

V jeden krásny, slnečný deň, zažili sme aj hľadanie pokladu. Deti, rozdelené do dvoch skvelých partičiek dali hlavy dokopy a premyslene postupovali podľa tajomných odkazov. Prekonávali prekážky a zvládali rôzne úlohy, až spoločne objavili slané aj sladké odmeny (viď foto). Koncom októbra sme si opäť pripravili zdravý a hlavne chutný dezert. Tentoraz z jabĺčok, piškót a jogurtu, pričom pomáhali naozaj všetky rúčky (viď foto).

Posledné októbrové dni sme ešte vytvorili veselé a roztancované papierové tekvice, ktoré spestrili spoločné priestory školy pred našim Klubkáčikom. Ešte pred začiatkom jesenných prázdnin, pozhovárali sme sa o sviatočných dňoch, ktoré sú venované úctivej spomienke na tých, ktorí už nie sú medzi nami. To, že deti sú veľmi šikovné a majú mnoho dobrých nápadov, nám týždeň čo týždeň predstavujú vo svojej tvorbe. Taktiež sa venujú rôznym hrám, súťažiam, pohybovým aktivitám a pestrým činnostiam, ale aj školským povinnostiam. Všetko zaujímavé a dobré znovu zaznamenáme a predstavíme.