Žiacka konferencia Partnerská škola ZŠ Komenského, Odry, Česká republika Európsky deň jazykov Ukážte sa v dobrom svetle - program SE, a.s. Deň srdca Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2019 Deň narcisov Čitateľská gramotnosť Finančná gramotnosť Červené stužky 2019 Európsky týždeň športu Deň Európy V základnej škole úspešnejší II. Na slovíčko, pán/pani...!

Projekty a aktivity

Na slovíčko, pán/pani...!

Prvým účastníkom interviewu sa stal pán riaditeľ školyMgr. Kamil Šteiner, ktorý sa netají svojou záľubou čítania kníh. Rozhovor, ktorý viedli Paulína Gálusová a Adam Barta, žiaci 9. ročníka, sa uskutočnil 3. decembra 2021.

• Žiaci prichádzajú do kontaktu s knihami a s beletriou najčastejšie počas hodín slovenského jazyka a literatúry. Aký bol Váš vzťah k tomuto predmetu?

Ani si nepamätám, či ma slovenčina bavila, ale spomínam si, že som veľmi nerád čítal povinnú literatúru. Veľmi rád som však čítal knihy doma, také, čo nám v škole nepredpisovali.

• Mohli by ste charakterizovať Váš vzťah ku knihám, keď ste boli žiakom?

Čítal som veľmi rád. Spomínam si, že prvú knihu som prečítal ešte v prvom ročníku. Bola to kniha Dovidenia, Zuzanka! Cez víkend som väčšinou čítaval Dobšinského rozprávky, tie ma bavili najviac.

• Nájdete si čas na čítanie kníh v súčasnosti aj popri náročnej práci pri riadení školy?

Jasné, že nájdem, len si stále hovorím, že mám na to málo času.

• Čo vás motivuje k čítaniu kníh? Prečo čítate knihy?

Lebo knihy sú úžasné. Mojím najväčším snom je mať doma obrovskú knižnicu, ako môžete vidieť v rôznych filmoch. Síce na to nemám dosť vysoké stropy, ale chcel by som mať veľmi veľa kníh.

• Vedeli by ste odhadnúť, koľko kníh sa nachádza vo Vašej osobnej knižnici?

Určite ich bude veľa. Možno dve-tri stovky kníh.

• Akú knihu máte práve rozčítanú? Akú knihu plánujete v blízkom čase čítať?

Momentálne mám rozčítané dve knihy. Jednou z nich je kniha Zdravé črevo. Tá je skôr z takého medicínskeho prostredia. Druhá kniha je Kniha, ktorá vám možno zachráni život. Tá je tiež o správaní. Teraz som si objednal ďalšiu knihu, ktorá by mi mala prísť v decembri. Dal som tip Ježiškovi ;)

• Aký vzťah máte k poézii (k básňam)?

Poézia ma priťahuje. Nemám k nej až taký vzťah, ale chcel by som ho nabrať. Neviem či poézii až tak rozumiem.

• Vedeli by ste zarecitovať nejakú báseň, na ktorú si spomínate zo žiackych/študentských čias?

Letí, letí puk, do Lacových rúk.

Keď je Laco v bráne, nikdy neprehráme. smiley

To bolo z prváckeho šlabikára. Alebo ešte jedna tam bola:

Kôrka z chleba jesť sa nedá,

pretože je celá hnedá.

Dávam ti, Lacko, dobrú radu,

nejedz ani čokoládu. :)

Ale možno by som si pamätal aj časť z básne Mor ho! Ja som aj recitoval v škole, ale neviem takto odrecitovať celé state.

• Máte obľúbeného autora?

Napríklad som čítal viacero kníh od Rowlingovej, pretože som prečítal celého Harryho Pottera - to ma bavilo. Ale mám rád aj Jozefa Markoša, ktorý píše pre Denník N. Mám od neho 3 knihy a páči sa mi, ako píše a čo píše. Čítam i knihy od Dominika Dána, od ktorého mám prečítané všetky. Vychádzajú dvakrát do roka.

• Ak by ste mali odporučiť žiakom-čitateľom nejakú knihu (možno aj do budúcna, keď budú vyzretými/skúsenými čitateľmi), ktorá by to bola?

Toto je ťažké, ale ja som mal veľmi rád Dobšinského. Myslím si, že pre deviatakov je to už vhodné čítanie, pretože rozprávky Pavla Dobšinského sú také krváky. Do budúcna je ťažké odporučiť knihu. Podľa toho, koho čo baví. Pekná kniha je Sila rozumu v bláznivej dobe.

• Často od učiteľov a rodičov počúvame, že by sme mali viac čítať. Prečo by podľa Vás mali čítať knihy deti a žiaci? V čom sú pre nás prínosom?

Pretože svet kníh je úžasný. Vzbudzuje to v nás fantáziu a veľa sa dozvieme.

• Akú úlohu vo Vašom živote zohrávajú časopisy?

Ešte pred dobou internetu som si nejaké kupoval pravidelne. Teraz som si objednal jeden časopis Urob si sám! Vždy ho prelistujem, keď ho dostanem, a potom naňho nemám čas.

• Často sa stáva, že knižné bestsellery bývajú sfilmované. Ak by ste mali na výber medzi filmom a knihou, čo uprednostníte a prečo?

Napríklad som čítal Harryho Pottera. Najskôr som prečítal knihy a potom vyšli filmy, ale myslím si, že knihy sú lepšie ako filmy.

• Veľmi obľúbenými sú v súčasnosti e-knihy. Máte s nimi skúsenosť? Ak áno, aké sú podľa Vás ich výhody a nevýhody?

Mám takú jednoduchšiu čítačku kníh. Normálna knihe je lepšia do ruky, je tam cítiť ten papier, je to super, ale keď chcete ísť niekde preč, tak je jednoduchšie si zobrať čítačku.

• Pán riaditeľ, je o Vás známe, že často počúvate rôzne podcasty. O čom väčšinou sú a kedy ich zvyčajne počúvate?

Počúvam podcasty technické, z lekárskeho prostredia, z kriminálneho prostredia. Každé ráno, keď vstanem, počúvam podcast Dobré ráno!, potom idem na prechádzku so psom.

Ďakujeme pánovi riaditeľovi za rozhovor.

(P. Gálusová, A. Barta, Z. Horniaková)