Navigácia

Žiacka konferencia Partnerská škola ZŠ Komenského, Odry, Česká republika Európsky deň jazykov Ukážte sa v dobrom svetle - program SE, a.s. Deň srdca Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice Deň narcisov Čitateľská gramotnosť Finančná gramotnosť Červené stužky 2019 Európsky týždeň športu Deň Európy V základnej škole úspešnejší II. Na slovíčko, pán/pani...!

Projekty a aktivity

Na slovíčko, pán/pani...!

Na slovíčko, pani učiteľka!

V tretej časti nášho seriálu Na slovíčko, pán/pani učiteľ/učiteľka sa žiačky siedmeho ročníka rozprávali o vzťahu ku knihám s pani učiteľkou Mgr. Martinou (Drexlerovou) Kormanovou. Pani učiteľka pôsobí v našej škole už 4 roky a vyučuje biológiu, chémiu, geografiu či ekonomiku domácnosti. Predmetovo zaberá teda široký obzor, a preto sme zvedaví, akú úlohu zohrávajú v jej živote knihy.

● Aký žáner najradšej čítate?

Asi fantastickú poéziu, knihy ako Harry Potter a také skôr sci-fi. Ale zase v poslednej dobe už celkom aj náučnú literatúru. Rada si prečítam aj nejakú peknú encyklopédiu.

● Akú knihu máte momentálne rozčítanú?

Momentálne mám rozčítané Svetové epidémie. Teraz to vyšlo, bola to taká nová kniha, čiže aktuálna téma.

● Približne koľko času strávite pri čítaní kníh?

Teraz veľmi málo, ale záleží to podľa toho, ako ma tá kniha zaujme, lebo keď ma chytí fakt čítanie, tak sa neviem od toho odtrhnúť. Som schopná aj celú noc čítať s lampášikom pod perinou, len aby som ostatných nebudila. Ale teda momentálne som čítala málo, tak povedzme že dve hodinky týždenne.

● Aký je Váš najvyšší počet kníh, ktoré ste prečítali za rok?

Neviem to presne, ale hovorím, že Harryho Pottera som čítala veľmi mnohokrát, každú knihu mám prečítanú aj osemkrát.

● Máte obľúbeného autora/autorku?

Nemám nikoho konkrétneho.

● Podľa čoho si vyberáte knihu?

Dosť podľa odporúčaní a recenzií. Takže, keď niečo vyskočí na internete, že sa predáva, tak vtedy ma to zaujme a som ochotná si knihu kúpiť.

● Čítate knihy o tehotenstve a materstve?

Asi ani nie, teda, ako čakám bábätko, ešte som po žiadnej konkrétnej knihe nesiahla, ale to je z toho dôvodu, že sme obklopení internetom. Všade vyskakujú samé články. Skôr, keď ma niečo zaujíma, tak to hodím do „gúglu“ a tam si to nájdem.

● Myslíte si, že budete mať čas čítať knihy aj počas materskej dovolenky?

Asi nie také, ktoré by mňa zaujímali, ale pre bábätko určite. Takže asi týmto smerom sa budem orientovať.

● Čítali Vám rodičia v detstve knihy? Ak áno, spomeniete si na svoju najobľúbenejšiu?

Áno, čítali. Bolo to o zvieratkách. Pamätám si knižku o dinosauroch. Bola to rodinka, ktorá zažívala rôzne situácie a problémy. Napríklad ako dinosaura bolel zub.

● Máte radšej knihy, ktoré sú na pokračovanie, alebo uprednostňujete skôr  jednodielne knihy?

Môžu byť aj na pokračovanie, aj jednodielne. Keď je kniha naozaj dobrá, tak ma naozaj mrzí, že pokračovanie nemá. Určite by som chcela vedieť, ako sa bude dej vyvíjať ďalej.

● V akom veku ste si uvedomili, že čítate pre radosť a nie preto, že musíte?

Ako vyšiel Harry Potter. To som mala asi osem rokov, vtedy som tomu prepadla.

● Spomínate si na prvú knižku, ktorá získala Vaše srdce?

Tak myslím, že je to jasné.

● Myslíte si, že môže čítanie ovplyvniť budúcnosť u detí?

Ja si myslím, že áno. Rozvíja to fantáziu. Jednoducho s čítaním sa stretávame všade. Už len keď sa chcete niekam dostať. Jednoducho, keď v tom človek nie je zbehlý, respektíve sa tomu nevenuje, tak si to nedokáže spojiť s takým zmýšľaním. Takže si myslím, že určite áno.

● Požičiavate si knihy z knižnice alebo si ich kupujete?

Väčšinou si knihu idem kúpiť, lebo keď sú na ňu ohlasy, že je to naozaj dobrá knižka, tak by som ju chcela mať vo svojej knižnici, ale na základnej škole som mala preukaz do knižnice a chodila som tam.

(Rozhovor viedli: Linda Murtiniová, Eliška Plevková – 7. trieda)

Na slovíčko, pani zástupkyňa!

Druhou účastníčkou našich rozhovorov o knihách bola pani zástupkyňa PaedDr. Ivana Plachá, PhD. Hneď v úvode naznačíme, že ide o človeka, ktorý má rad knihy. Určite nebudeme tajiť skutočnosť, že je spoluautorkou knihy regionálneho významu.

Rozhovor viedli žiaci 8. ročníka.

Spomínate si na svoju obľúbenú knihu z detstva?

Rada som čítala ruské rozprávky, alebo žartovné príbehy o Nevedkovi.

Aký je váš obľúbený žáner kníh?

Najradšej čítam klasické detektívky, nie také moderné, kde hlavnú úlohu hrá mikroskop. Mám rada detektívky, kde hlavnú úlohu hrá ľudský rozum.

Akú knihu by ste odporučili dnešnej  mládeži?

Netrúfam si odporučiť, lebo každý má rád niečo iné.

Kto je váš obľúbený autor?

Rozhodne mám rada Agathu Christie, ktorá píše detektívne romány. Alebo mám ešte rada severského autora Petra Høega, ktorý píše romány zo severského prostredia.

Čítate práve nejakú knihu?

Práve čítam viac kníh. Nečítam každý deň to isté, ale striedam to podľa toho, akú mám náladu. Aktuálne čítam veľkú publikáciu archeológii, publikáciu o dejinách Číny a ešte mám rozčítanú knihu menom Dáma v zlatom.

Prečítala ste niekedy e-knihu.

Nie, e-knihu som ešte neprečítala. Mám rada, keď môžem  otáčať stránky, tu vôňu stránok. Ale uvažujem nad čítačkou kníh, lebo doma ich už nemám kde skladovať.

Koľko kníh máte vo svojej domácej knižnici?

Naša domáca knižnica je veľmi veľká, odhadujem to na nejakých 700 - 800 kníh.

Napísala ste niekedy nejakú knihu?

Nenapísala som sama knihu, ale som spolu autorkou knihy - veľkej publikácie o Zemianskych Kostoľanoch. Je to monografia. Napísala som niekoľko kapitol, napríklad o histórii a kultúrnom živote.

Pripravujete sa napísať v budúcnosti nejakú knihu?

Nechystám sa, ale ak by ma niekto oslovil s nejakou ponukou v niečom spolupracovať alebo sa podieľať na niečom takom, čo viem, tak nemám problém zúčastniť sa.

(Adam Dian, Kristián Kobes – 8. trieda)

Prvým účastníkom interviewu sa stal pán riaditeľ školyMgr. Kamil Šteiner, ktorý sa netají svojou záľubou čítania kníh. Rozhovor, ktorý viedli Paulína Gálusová a Adam Barta, žiaci 9. ročníka, sa uskutočnil 3. decembra 2021.

 

 • Žiaci prichádzajú do kontaktu s knihami a s beletriou najčastejšie počas hodín slovenského jazyka a literatúry. Aký bol Váš vzťah k tomuto predmetu?

Ani si nepamätám, či ma slovenčina bavila, ale spomínam si, že som veľmi nerád čítal povinnú literatúru. Veľmi rád som však čítal knihy doma, také, čo nám v škole nepredpisovali.

 

 • Mohli by ste charakterizovať Váš vzťah ku knihám, keď ste boli žiakom?

Čítal som veľmi rád. Spomínam si, že prvú knihu som prečítal ešte v prvom ročníku. Bola to kniha Dovidenia, Zuzanka! Cez víkend som väčšinou čítaval Dobšinského rozprávky, tie ma bavili najviac.

 

 • Nájdete si čas na čítanie kníh v súčasnosti aj popri náročnej práci pri riadení školy?

Jasné, že nájdem, len si stále hovorím, že mám na to málo času.

 

 • Čo vás motivuje k čítaniu kníh? Prečo čítate knihy?

Lebo knihy sú úžasné. Mojím najväčším snom je mať doma obrovskú knižnicu, ako môžete vidieť v rôznych filmoch. Síce na to nemám dosť vysoké stropy, ale chcel by som mať veľmi veľa kníh.

 

 • Vedeli by ste odhadnúť, koľko kníh sa nachádza vo Vašej osobnej knižnici?

Určite ich bude veľa. Možno dve-tri stovky kníh.

 

 • Akú knihu máte práve rozčítanú? Akú knihu plánujete v blízkom čase čítať?

Momentálne mám rozčítané dve knihy. Jednou z nich je kniha Zdravé črevo. Tá je skôr z takého medicínskeho prostredia. Druhá kniha je Kniha, ktorá vám možno zachráni život. Tá je tiež o správaní. Teraz som si objednal ďalšiu knihu, ktorá by mi mala prísť v decembri. Dal som tip Ježiškovi ;)

 

 • Aký vzťah máte k poézii (k básňam)?

Poézia ma priťahuje. Nemám k nej až taký vzťah, ale chcel by som ho nabrať. Neviem či poézii až tak rozumiem.

 

 • Vedeli by ste zarecitovať nejakú báseň, na ktorú si spomínate zo žiackych/študentských čias?

 Letí, letí puk, do Lacových rúk.

 Keď je Laco v bráne, nikdy neprehráme. smiley

 

To bolo z prváckeho šlabikára. Alebo ešte jedna tam bola:

 Kôrka z chleba jesť sa nedá,

 pretože je celá hnedá. 

Dávam ti, Lacko, dobrú radu,

nejedz ani čokoládu. :)

Ale možno by som si pamätal aj časť z básne Mor ho! Ja som aj recitoval v škole, ale neviem takto odrecitovať celé state.

 

 • Máte obľúbeného autora?

Napríklad som čítal viacero kníh od Rowlingovej, pretože som prečítal celého Harryho Pottera - to ma bavilo. Ale mám rád aj Jozefa Markoša, ktorý píše pre Denník N. Mám od neho 3 knihy a páči sa mi, ako píše a čo píše. Čítam i knihy od Dominika Dána, od ktorého mám prečítané všetky. Vychádzajú dvakrát do roka.

 

 • Ak by ste mali odporučiť žiakom-čitateľom nejakú knihu (možno aj do budúcna, keď budú vyzretými/skúsenými čitateľmi), ktorá by to bola?

Toto je ťažké, ale ja som mal veľmi rád Dobšinského. Myslím si, že pre deviatakov je to už vhodné čítanie, pretože rozprávky Pavla Dobšinského sú také krváky. Do budúcna je ťažké odporučiť knihu. Podľa toho, koho čo baví. Pekná kniha je Sila rozumu v bláznivej dobe.

 

 • Často od učiteľov a rodičov počúvame, že by sme mali viac čítať. Prečo by podľa Vás mali čítať knihy deti a žiaci? V čom sú pre nás prínosom?

Pretože svet kníh je úžasný. Vzbudzuje to v nás fantáziu a veľa sa dozvieme.

 

 • Akú úlohu vo Vašom živote zohrávajú časopisy?

Ešte pred dobou internetu som si nejaké kupoval pravidelne. Teraz som si objednal jeden časopis Urob si sám! Vždy ho prelistujem, keď ho dostanem, a potom naňho nemám čas.

 

 • Často sa stáva, že knižné bestsellery bývajú sfilmované. Ak by ste mali na výber medzi filmom a knihou, čo uprednostníte a prečo?

Napríklad som čítal Harryho Pottera. Najskôr som prečítal knihy a potom vyšli filmy, ale myslím si, že knihy sú lepšie ako filmy.

 

 • Veľmi obľúbenými sú v súčasnosti e-knihy. Máte s nimi skúsenosť? Ak áno, aké sú podľa Vás ich výhody a nevýhody?

Mám takú jednoduchšiu čítačku kníh. Normálna knihe je lepšia do ruky, je tam cítiť ten papier, je to super, ale keď chcete ísť niekde preč, tak je jednoduchšie si zobrať čítačku.

 

 • Pán riaditeľ, je o Vás známe, že často počúvate rôzne podcasty. O čom väčšinou sú a kedy ich zvyčajne počúvate?

Počúvam podcasty technické, z lekárskeho prostredia, z kriminálneho prostredia. Každé ráno, keď vstanem, počúvam podcast Dobré ráno!, potom idem na prechádzku so psom.

 

Ďakujeme pánovi riaditeľovi za rozhovor.

(P. Gálusová, A. Barta, Z. Horniaková)