V piatok 12. júna 2026 sa areál našej základnej školy premenil na miesto plné zážitkov, tradícií a dobrej nálady. Kultúrno-vzdelávacie podujatie Deň hornonitrianskeho regiónu ponúklo deťom aj dospelým bohatý program a zároveň malo benefičný charakter.
Pre deti boli pripravené tvorivé dielne, workshopy a interaktívne stanovištia, prostredníctvom ktorých spoznávali bohatstvo nášho regiónu. Objavovali prírodu Hornonitria, spolu s včelárkou vyrábali sviečky z včelieho vosku a v dielni Čarovňa tvorili banské vozne ako pripomienku baníckej tradície. Vyskúšali si hry, ktorými sa kedysi zabávali deti, spoznávali liečivé bylinky a na počesť bystričianskej kapsiarskej tradície si vyrobili vlastné kapsy s originálnym motívom.
Nechýbali ani zvyky a tradície – deti si vytvorili vlastnú Morenu, zoznámili sa s čipkárstvom a medovnikárstvom, ozdobili si papierové medovníčky a pochutili si na pravých medovníčkoch, ktoré pripravili pani vychovávateľky na školskom krúžku. Veľký záujem vzbudilo aj futbalové stanovište, kde pod vedením trénerov FC Baník Prievidza prekonávali tréningovú prekážkovú dráhu. Mohli si tiež vyzdobiť vlastné kroje, odfotiť sa v nich a bližšie spoznať prácu hasičov, poľovníkov, priadky i rezbára.
V školskej jedálni si návštevníci mohli pochutnať na tradičných jedlách našich starých mám.
Kým deti objavovali jednotlivé stanovištia, dospelí si vychutnali bohatý kultúrny a odborný program.
Veľké poďakovanie patrí všetkým pedagógom, nepedagogickým zamestnancom školy, externým spolupracovníkom, remeselníkom, umelcom, prednášajúcim, hasičom, poľovníckemu združeniu, futbalistom TJ Dynamo Bystričany, trénerom a hráčom FC Baník Prievidza, zamestnancom školskej jedálne, obci i všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na príprave podujatia. Spoločne sa nám podarilo vytvoriť podujatie, ktoré predstavilo bohatstvo hornonitrianskeho regiónu, jeho tradície, remeslá i kultúrne dedičstvo.
Osobitné poďakovanie patrí našim sponzorom, bez ktorých by sa podujatie nepodarilo zrealizovať, a všetkým účinkujúcim, ktorí vystúpili bez nároku na honorár.
Veríme, že sa nám podarilo priblížiť deťom hodnoty nášho regiónu zážitkovou formou, posilniť ich vzťah k tradíciám a zároveň spojiť komunitu pri dobrej veci.
Vďaka všetkým, ktorí prišli a podporili naše podujatie, sa nám podarilo vyzbierať 2 235 €, ktoré budú použité na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu v našej škole.
Ďakujeme, že ste boli súčasťou Dňa hornonitrianskeho regiónu. Tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia!
FOTO
@ ABO Photography
@ Martin Halaška Photography