Elokované pracoviská

Pripravujeme

Vitajte na stránke našej školy

• Kto tu bol prvý?

V piatok 25. 11. 2022 sme so žiakmi 6. ročníka navštívili výstavu v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Výstava pod názvom „Kto tu bol prvý“ sa zameriava na najstaršie osídlenie Hornej Nitry, najmä na ľudí neandertálskeho typu. Na ich sídla v Bojniciach a v okolí Prievidze. Žiaci sa zaujímavou a interaktívnou formou dopracovávali k poznatkom o živote pravekých lovcov. Prezreli si praveké kamenné nástroje a dokonca si „zapoľovali“ na mamuta. Zlatým klincom expozície bola dokonalá maketa niekoľkomesačného mláďaťa mamuta, ktorá deti priťahovala najviac. Žiakom sa expozícia a aktivity spojené s ňou veľmi páčila, a rozšírila ich poznatky nadobudnuté na hodinách dejepisu. (P. Schmidt) Fotografie si pozriete v albume Pravek hornej Nitry - exkurzia do Hornonitrianskeho múzea.

• V piatok 18. novembra 2022 žiakov 3. ročníka poctila návšteva z Veliteľstva posádky Bratislava (VePBA). Žiaci pod vedením p. učiteľky Ivety Zvalovej sa uplynulý školský rok zapojili do výtvarnej súťaže "Namaľuj svojho hrdinu v uniforme“ určenej pre žiakov základných škôl. Odborná porota pod vedením pani Márie Sečanskej v mesiaci september ocenila spoluprácu VePBA s deťmi. Keďže ide o pilotný ročník, porota sa rozhodla udeliť všetkým zúčastneným žiakom čestné uznania spolu so spomienkovými darčekmi. Víťazmi boli teda všetci zúčastnení a my sa už tešíme na ďalší ročník. (I. Zvalová)

• Dieťa nemusí vedieť čítať na to, aby milovalo knihy. No ak sa naučí čítať, bude to láska na celý život.

Hoci naši prváčikovia sa začiatkom októbra ešte len prelúskavali prvými stránkami školského šlabikára a zväčša nevedeli čítať, dňa 6. 10. 2022 dokázali miestnej knižnej víle, že sa vedia ku knižkám pekne, s úctou správať a vážiť si ich. A pokúšali sa to naučiť aj neposlušného žiaka YXA, ktorý im nepozvane vtrhol do triedy a narobil tam s knižkami riadnu galibu. Najskôr do rozprávkovej knižky odložil salámu z desiatej a prilepil k nej žuvačku, aby sa mohol najesť. Po jedení ukradol žiačke Zorke ceruzku, aby si mohol s Lucasom zahrať v knihe piškvorky. Lucasovi sa však písanie do knihy nezdalo správne, a tak si YXO veľmi rýchlo našiel inú zábavku – začal vystrihovať z knižky obrázky a rozdávať ich deťom. Vtom však do triedy vošla knižná víla hľadajúc stratenú rozprávkovú knihu a YXO sa rýchlo nepozorovane vytratil z triedy.

• Stalo sa tradíciou, že sa naša školská knižnica každoročne zapája do celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“, ktorý sa realizuje v rámci osláv Medzinárodného dňa školských knižníc s tohtoročným podtitulom „Ako máme radi našu školskú knižnicu“.

Dňa 24. októbra 2022 sme v tejto súvislosti zorganizovali podujatie s názvom Prekliatie kníh (miesto činu: knižnica). V 18. ročníku projektu sme sa nechali inšpirovať princípmi obľúbenej „únikovej hry“ (tzv. Escape room). Cieľom našej „únikovky“ však nebolo dostať sa z priestorov školskej knižnice, ale zachrániť knižnicu a jej knižničný fond pred novodobým, umelo vytvoreným druhom škodcu Vermis Librorum (červ knižný). Vermis Librorum postupne požieral knihy školskej knižnice. (Z. Horniaková)

• Po niekoľkých rokoch pokoja sa školské strašidlá zobudili a hneď bolo v škole veselo aj zábavne! Kto mal odvahu, v utorok 8. novembra popoludní zašiel do niekoľkých čarodejných brlohov, v ktorých na návštevníkov čakali strašidlá, bosorky a bosoráci, zopár zombie a našli sa aj duchovia. Všetci sa vopred dobre pripravili, a tak na odvážlivcov čakali úlohy aj skúšky odvahy, varenie elixírov a pochutiniek v elixírovej dielni, tanec, hádanky a hry. Pozrite si fotografie v albume Strašidelná škola. (I. Plachá)